חיידקים עליך ישראל

גידול חיידקים טובים פרוביוטיקה בבית (עשה בעצמך)

הידעת בגוף האדם יש בין 2 ל 2 וחצי קילו חיידקים ובהתחשב בגודלם זו מושבה מאוכלסת מאוד כ-1014 (מאהאלף מיליארד)חיידקים מסוגים שונים (מספרית זה הרבה יותר מכל תושבי כדור הארץ אצלנו בגוף ורובם מרוכזים במערכת העיכול).

יש לנו פי 10 חיידקים טובים בגוף מתאים.

ובאותו הקשר לאור חשיבותה של הפלורה ההומנית לתפקוד הבריא של האדם, יש המכנים אותה בשם "האיבר הנשכח". להבדיל מרוב תאי האדם, המיקרוביוטה ההומנית מתאפיינת בקצב תחלופה אדיר. 60% מהמסה היבשה של הצואה באדם מורכבת מחיידקים. כלומר חלק מרכזי מהפלורה במעי מופרשת ומתחדשת בקבועי זמן של ימים בודדים.

בנוסף להיותנו אורגניזמים, גופינו מהווה גם בית גידול המאכלס חברה מיקרוביוטית עשירה ומורכבת. למרות משקלה הזניח, מבחינה מספרית מונה חברה זו יותר תאים מתאי גופינו. למרות שקצב התחלופה של רבים מתאים אילו מהיר ביותר, משמרת החברה המיקרוביוטית מצב קבוע , שהוא תוצר של מארג יחסי הגומלין בין המיקרוביוטה לבין עצמה, ובין המיקרוביוטה ומערכות גוף האדם. (דניאל בןהלוי, המחלקה לכימיה ביולוגית, מכון ויצמן למדע).

שאלה פילוסופית מעניינת . מי עובד עבור מי החיידקים למען הגוף, או גוף האדם הוא בכלל ביתם של החיידקים? יש הרואים בשילוב של תאי הגוף ותאי החיידקים המתאכסנים בו ישות ביולוגית אחת, המתפקדת בהרמוניה. בלעדיהם, לא נשרוד.

אז לאור האמור החלטנו לגדל חיידקים טובים ולעזור לאיכלוס טוב יותר של גופנו.להבדיל, בדיוק כמו שקורה במערכת טיהור המים שלנו (בפיילט ברותם) גם שם משתמשים בחיידקים טובים לפירוק ולטיהור מי הביוב של הבית.

אנחנו מגדלים שני סוגים של משקה עשיר בחיידקים פרוביוטים קפיר וקומבוצ'ה

גרגרי הקפיר:

שהם שילוב של חיידקים פרוביוטיים ושמרים יחד עם חלבונים, ליפידים וסוכרים, כשאת חיידקי הקפיר מגדלים בתוך חלב (בדרך כלל חלב פרות או עזים) למשך יום אחד או יותר בטמפרטורת החדר. הקפיר הודות למיקרואורגניזמים המצויים בו משפר מאודאת פעולת המעיים ועקב כך גופכם ייהנה מעוד מגוון רחב של יתרונות בריאותיים.

היתרונות הבריאותיים של הקפיר:

1. בעל תכונות אנטי בקטריאליות:

הקפיר מכיל רבסוכרים פעילים שנלחמים בחיידקים ודלקות ומסייעים לרפא מגוון רחב של זיהומים. אי לכך, משקה הקפיר יעיל מאוד בעיכוב צמיחתם של חיידקים מזיקים בגוף ובלחימה בסוגי חיידקים רעים כדוגמת סלמונלה, שיגלה, הליקובקטר ופילורי, ואף כנגד פטריות מסוימות כמו קנדידה אלביקנס.

2. מחזק את המערכת החיסונית:

הקפיר מגן על רירית המעי מחיידקים, כך שצריכתו הינה בחירה נבונה, בעיקר לאור העובדה שהוא עשיר ביותר מ-30 זנים של חיידקים בריאים שתורמים רבות לבריאות הכללית ולמערכת העיכול. כמו כן, תזונאים רבים טוענים כי משקה זה מכיל חיידק ידידותי שמוכר בשם 'לקטובצילוס קפירי' (Lactobacillus kefiri), שמהווה את אחת ההגנות הטובות ביותר של הגוף כנגד חיידקים מזיקים. סובלים מעייפות כרונית או כאבי בטן תכופים, כדאי שתנסו את המשקה הקפיר.אז אין כמו קפיר בארוחת הבוקר.

3. משפר את בריאות העצם ונלחם בדלדול עצם:

אחת הדרכים היעילות ביותר לחיזוק רקמת העצם היא הגדלת צריכת הסידן, אך יש לא מעט אנשים שרגישים ללקטוז ואינם יכולים לצרוך את הכמות המומלצת ממרבית מוצרי החלב שנמכרים בחנויות. הקפיר מהווה פתרון נהדר לבעיה הזו מאחר שהוא בעל תכולת סידן גבוהה, עשיר בוויטמין K2 שמסייע לספיגת הסידן בגוף ומכיל כמות לקטוז פחותה.

4. עשוי להגן מפני סרטן:

החיידקים הידידותיים שבקפיר המותססים ככל הנראה מעכבים את צמיחת הגידול על ידי צמצום היווצרות של תרכובות מסרטנות, כמו גם על ידי גירוי מערכת החיסון. יתרה מזאת, מחקר שנערך בשנת 2007 הוכיח כי חשיפה לתמצית קפיר הקטינה את מספר התאים הסרטניים בתאי שד אנושיים ב-56% לעומת 14% בלבד לאחר חשיפתם לתמצית יוגורט. עם זאת יש לציין כי מחקרים אלו טרם נוסו על בני אדם, והטענה שקפיר יכול לעכב צמיחה של תאים סרטניים נבדקה והוכחה רק על בעלי חיים.

5. מסייע לפתור בעיות עיכול:

הקפיר יכולים לסייע להחזיר את האיזון של החיידקים במעי, ולכן יעיל עבור מי שסובל משלשול ובעיות עיכול שונות, הכוללות את תסמונת המעי הרגיז וכיבים הנגרמים על ידי נגיף הפילורי ואחרים נוספים.

6. עשוי למנוע תסמינים של אלרגיה ואסטמה:

אנשים עם מערכת חיסונית רגישה נוטים לפתח יותר אלרגיות, אשר יכולות לגרום לעתים לאסטמה. במחקר שנערך בשנת 2007 הוכח כי ביכולתו של הקפיר לדכא תגובות דלקתיות הקשורות לאלרגיה ואסטמה.

הכנת משקה הקפיר

יש לציין כי ניתן להכין קפיר ללא חלבולהשתמש במי קוקוס, מיץ פירות, חלב קוקוס, חלב אורז, סויה או מים.

אנחנו מכינים מחלב.

את גרגרי הקפיר ניתן לקבל מאנשים שמגדלים אותם ולהעבירם הלאה.

תוכלו גם לרכוש את הגרגרים דרך האינטרנט או בחנויות מיוחדות.

רכיבים:

 • חצי כוס חלב 3% או כל תחליף חלב אחר, כמו מי קוקוס, מיץ פירות, חלב קוקוס, חלב אורז, חלב סויה או מים. (אין להשתמש בחלב דל שומן)
 • כף גדושה של גרגרי קפיר פעילים

1 .ערבבו את החלב או הנוזל שבחרתם ואת הגרגרים בצנצנת זכוכית (אין להשתמש בכלי מתכת לכל אורך ההכנה).

2. כסו את הצנצנת עם גזה ואבטחו אותה עם גומייה. אין לשים מכסה לצנצנת .

3. הניחו לתכולת הצנצנת לתסוס במשך 24 שעות, וזאת לאחר שהנחתם אותה הרחק מאור שמש ישיר ובטמפרטורת החדר.

4. סננו את גרגרי הקפיר במסננת פלסטיק (לא דרך מסננת מתכת).תוכלו לאחסן את הקפיר שנוצר במקרר.

5. כעת, שטפו היטב את הגרגרים שבמסננת והוסיפו אותם לכוס של חלב טרי או של הנוזל שבו בחרתם כדי לאפשר להם לתסוס בשנית. בצורה שכזו תוכלו ליצור קפיר טרי בכל 24 שעות. אם תבחרו לעצור לרגע את תהליך ההכנה הנוסף של הקפיר, תוכלו להניח את הגרגרים בתוך כוס של חלב טרי, לכסות היטב ולשמור בקירור עד לחודש אחד.ניתן גם להקפיא את זרעי הקפיר השטופים לזמן ארוך יותר.

תוכלו לשתות את הקפיר המוכן מיד לאחר ההכנה ואו לאחסן אותו במקרר עד שבוע. אין לשתות יותר מכוס אחת ליום.

הקומבוצ'ה:

שנוהגים לסווג כפטרייה, אך היא בעצם סביבת מחיה של 32 זני מיקרואורגניזמים שרובם הם שמרים החיים יחד, ניזונים אחד מהשני ובסופו של דבר יוצרים את משקה בעל היתרונות הבריאותיים. את פטריית הקומבוצ'ה מגדלים במשקה תה רגיל (ירוק, שחור או לבן) אשר מקבל טעם חמצמץ והוא בעל אחוז אלכוהולי נמוך מאוד.

את המשקה נהגו לצרוך סמוראים יפנים כבר במאה ה-3 כדי לשמור על בריאותם.

יתרונותיו של תה הקומבוצ'ה:

1. עוזר בפינוי רעלים:

תה הקומבוצ'ה מכיל כמויות אדירות של חומצה גלוקורונית, שידועה כמנקה רעלים מן הגוף באמצעות היקשרות לרעלים שמגיעים מזיהומים סביבתיים ושארי תרופות שנשארו בגוף, אותם הוא ממיר לתרכובות שהגוף יכול להפריש.

2. מעודד הרזיה:

מחקרים שנעשו על בעלי חיים הראו כי תה הקומבוצ'ה עשוי לעזור לירידה במשקל, התה מקדם שובע ובכך עוזר לתהליך ההרזיה.

3. מכיל נוגדי חמצון:

תה ירוק ושחור מכילים שפע של נוגדי חמצון הכוללים את הויטמינים E ו-C, בטא קרוטן ופוליפנולים.

4 .מחזק את המערכת החיסונית:

תה הקומבוצ'ה מכיל רמות גבוהות מאוד של ויטמין C . כוחו נוגד החמצון של התה מגן גם מפני נזק לתאים, מחלות דלקתיות, דיכוי חסינות וגידולים. תה הקומבוצ'ה עצמו הוא גם פרוביוטי, המכיל חיידקים ידידותיים שעוזרים לחיזוק המערכת החיסונית. הוא מכיל גם חומרים אנטיבקטריאליים חזקים שיכולים להילחם במחלות זיהומיות כמו שפעת, טיפוס הבטן, דיזנטריה, סלמונלה ועוד. יש הממליצים עליו אפילו בתור תחליף לאנטיביוטיקה במקרים שאינה יעילה.

5. עוזר בהרגעת הקיבה:

עשוי לסייע לריפוי כיב קיבה בכך שהוא מגן על חלבון המוצין שבקיבה. נוגדי החמצון שבו מגנים גם על הציפוי הפנימי של המעי, והוא מסייע לוויסות הפרשת החומצות שבקיבה. במחקרים גילו כי תה הקומבוצ'ה יעיל בהקלה על כיבים כמו התרופה אומפרדקס.

6. מפחית את רמות הסוכר בדם:

מחקרים עדכניים בבעלי חיים מצאו כי תה הקומבוצ'ה עוזר להפחית באופן משמעותי את רמות הסוכר בדם אצל חולדות סוכרתיות, ובמחקר משנת 2009 גילו כי הוא אפילו עוזר במניעת המחלה.

7. מונע מחלות כלייתיות:

תה הקומבוצ'ה עשוי למנוע נזק לכליות הנגרם על ידי מזהמים סביבתיים ועשוי להועיל לחולים הסובלים מפגיעה בכליות. התה עוזר גם למניעת הסתיידות והיווצרות של אבנים בכליות.

8. מוריד את רמות הכולסטרול:

בניסויים קליניים על חולי טרשת עורקים בעלי כולסטרול גבוה נמצא כי תה הקומבוצ'ה עזר להוריד את רמות הכולסטרול בדם לרמה נורמלית. מחקרים אחרים בבעלי חיים הראו כי תה הקומבוצ'ה יכול להפחית את רמת הכולסטרול הכללי ב-45%-52%, וכן עשוי להפחית באופן משמעותי את רמות הטריגליצרידים והכולסטרול הרע (LDL) ובו זמנית מעלה את רמות הכולסטרול הטוב (HDL).

9. מפחית את לחץ הדם:

תה הקומבוצ'ה יעיל בטיפול בלחץ דם גבוה, וכן במניעת כאבי ראש וסחרחורות שנגרמים עקב יתר לחץ דם.

11. מרגיע את מערכת העצבים:

תה הקומבוצ'ה מכיל כמויות רבות של חומצות אמינו, ויטמינים מסוגC ו-B ואלקלואידים שנחוצים לפעילותה התקינה של מערכת העצבים. התה עוזר במניעת התקפי אפילפסיה, ואפילו משפר מצב רוח ומונע עצבים ודיכאונות אצל קשישים.

12. משפר את תפקוד הכבד:

חוקרים מצאו שתה הקומבוצ'ה מגן מפני הרעלה בכבד ממינון יתר של פרצטמול (אקמול, דקסמול), וכן החומצות האורגניות שבו עוזרות לשפר את ספיגת הברזל. חוקרים מציעים שתה הקומבוצ'ה יכול להועיל במיוחד לקשישים וצמחוניים שסובלים ממחסור בברזל.

12. משפר בעיות פרקים:

הגוף שלנו מסוגל להמיר את החומצה הגלוקורונית שבתה הקומבוצ'ה לסוכרים אחרים העוזרים לבניית הסחוס, הקולגן והנוזל הסינוביאלי שמשמן אותם, ובכך הוא מקל על דלקות פרקים.

13. עוזר לחולי אסתמה:

תה הקומבוצ'ה עשוי לעזור לחולי אסתמה בכך שהוא מכיל כמות גדולה של תיאופילין, שהוא מרחיב סימפונות, ובכך מקל על נשימתם של החולים.

14. מספק אנרגיה לגוף:

תה הקומבוצ'ה משפר את יכולת הגוף לספוג ברזל ממקורות צמחיים בזכות תכולה של חומצה לקטית, חומצה סוקינית וחומצה אצטית. החומצות עוזרות להעלאת רמות ההמוגלובין בדם, ובכך משפרות את זרימת החמצן לרקמות. תה הקומבוצ'ה מכיל גם קפאין, תאוברומין ותאופילין, שלהם אפקט מעורר.

כיצד מכינים תה קומבוצ'ה

את המשקה ניתן לקנות בחנויות הטבע,ואפשר להכין אותו בבית. על מנת להכין את תה הקומבוצ'ה תצטרכו קודם כל להשיג את פטריית הקומבוצ'ה. גם כאן ניתן לקבל ממי שמגדל וששותה את תה הקומבוצ'ה בעצמו, הוא יוכל להביא לכם חלק מפטרייתו (הפטרייה גודלת וניתן לחלק אותה עוד ועוד), או שתקנו אותה בחנויות הטבע המתמחות. לאחר שרכשתם לעצמכם את הפטרייה, נשאר לכם רק לעקוב אחרי המתכון הבא:

מצרכים:

 • פטריית קומבוצ'ה אם
 • צנצנת זכוכית אותה ניקיתם ביסודיות במים רותחים
 • גומייה שיכולה לכסות את פתח הצנצנת
 • מגבת מטבח
 • תה ירוק, שחור או לבן (רק לא תה מסוג ארל גריי!)

אופן ההכנה:

 • הכינו לעצמכם את התה שבחרתם בסיר. מומלץ להוסיף חצי כוס סוכר ו3 שקיק תה אחד לכל ליטר מים. הסוכר ישמש כמזון לפטרייה.
 • המתינו שהתה יתקרר, והעבירו אותו לצנצנת הזכוכית עד לגובה 3/4 ממנה, כך שהנוזלים לא יגיעו עד לצוואר הצנצנת.
 • הוסיפו את פטריית הקומבוצ'ה לצנצנת, הניראת כמו חביתה וסגרו אותה בעזרת מגבת מטבח או בד גזה וגומייה סביב פתח הצנצנת.
 • אחסנו את הצנצנת בארון חשוך למשך כשבועיים.
 • כעבור שבועיים, כשצבע התה הופך לבהיר יותר, העבירו את הנוזל לתוך כלי סינון. את חתיכות הפטרייה שסיננתם תוכלו להוסיף לתה חדש, ולהכין עוד תה קומבוצ'ה.
 • העבירו את הנוזל לבקבוקים (עדיף אלה של הקולה מהפלסטיק) ואחסנו אותם בארון למשך כשבוע עד שהלחץ בבקבוק נהיה גבוה (הבקבוק מלא בגז).
 • לאחר כשבוע המשקה מוכן לשימוש. מומלץ לשמור את הבקבוקים במקרר.
 • את התה מומלץ לשתות במתינות, כלומר רבע עד חצי כוס ביום. יש השותים כוס אחת מלאה, אך עליכם להגיע לרמה זאת בהדרגה. יש להרגיל את הגוף בהדרגה למיקרואורגניזמים שבתה.

תודה לאתר בא במייל הם תימצתו והנגישו בצורה טובה את הנושא. וכל מה שנותר לי העתק הדבק עם עריכה קלה והתאמות קלות, תודה לאתר חשוב זה.

לשיפור הטעם ולטעמים נוספים ניתן להוסיף לבקבוק הנוזל אחרי סינון הפטריה (אחרי כשבועיים) מיץ, פירות ותבלינים וליצור משקה בטעמים שונים. אנחנו מוסיפים מיץ פירות יער כ 1/4 כוס לבקבוק, זה גם מגביר את התסיסה והטעם אחרי שבוע מזכיר בירה שנדי. ניתן להוסיף מיץ רימונים, תרכיז תפוחים טבעי, אפשר להוסיף גם פירות יבשים כמו אוכמניות או חמוציות , אפשר להוסיף פלחי תפוחים עם קצת קינמון, כמה פרוסות או גרד זנגוויל, מיץ מנגו, מיץ משמש טבעי או 4 מישמשים, כמה קוביות אבטיח או מלון, תותים בקיצור קצת ניסיונות ודמיון ויש לכם משקה טעים ובריא מאוד.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: