מערכת לטיהור שפכים אצלנו בבוסתן גן

התקנת המערכת לטיהור שפכים אצלו בבוסתן הגן הוא פיילוט הנערך אצלנו לטיהור מי השפכים של הבית האפורים והשחורים (כל המים היוצאים לביוב מהבית).
הפיילוט נערך ע"י הישוב ובעיקר תושבי רותם שחשוב להם לשמור על הסביבה. בשיתוף עם חברת ניו-הום יצאנו למסע בו נבדוק פתרונות אקולוגים לטיהור מי הביוב בסמוך לחצרות כדי לאפשר גם השקיה לבוסתנים וגינון בבתים ובמתחם הציבורי.
כידוע הישוב רותם חרט על דגלו בנוסף לחיים המשותפים דתיים וחילונים, את נושא האקולוגיה והשמירה על הסביבה.
מתוך חזון רותם:”הישוב רותם שואף להקים "קהילה ירוקה" המבוססת על איזון והרמוניה עם הסביבה הטבעית, השואפת לפתח מערכת "בת-קיימא"במטרה ליצור לובי מקומי לעניינים הקשורים בהפיכת אזור המגורים לירוק תוך שמירה על הטבע, טיפול ומניעת מפגעי סביבה וחיזוק הקשר אל האדמה.
שמירה הגנה וחיזוק הקשר לערכי טבע, נוף ומורשת, תוך שימוש בגישות וטכנולוגיות ידידותיות לסביבה".

הישוב רותם עומד כעת לפני תהליך של פיתוח והקמת תשתיות לבתי הקבע. דבר בו הושקע מחשבה וזמן כדי שהפיתוח לא יגרום לנזק לסביבה, כמו כן יהיה דוגמה לישובים אחים הרוצים לשמור על הטבע, הסביבה, והאקולוגיה.
הצעת הביוב הרגיל שאוסף את מי הביוב ומעביר אותם לטיפול בסוג של בריכת חימצון בשולי הישוב ואז מחזירים את המים לישוב להשקיה ואו לחקלאות. זה היה כרוך בחציבה אגרסיבית ופוגעת בהר, לכל אורך והיקף ההר כדי לקבור את צינור האיסוף.
במקומות מסוימים תהיי פגיעה קשה מאוד בנוף ובטבע הייחודי
ולכן תושבי רותם חיפשו פתרונות אחרים לטיפול במי הביוב.
כאן ניכנס הפתרון של חברת ניו-הום לטיפול במי הביוב בסמוך לבית לגינות ולבוסתנים.

היות ובארץ משרד הבריאות נחרד לשמוע על מערכות לטיהור מים (גם למים אפורים) ובטח למים שחורים מכל הבית ומעדיף לשפוך את המים המזוהמים באין מפריע לנחלים, שזה הפתרון המקובל מאוד בישובים קטנים, הפוגע וגורם לנזק גדול לאקוויפר ההר ולמי התהום.
הבעיה נפוצה מאוד ביהודה ושומרון במגזר היהודי ובשטחי הרשות הפלסטינית תוך נזק משמעותי למאגר מי התהום הגדול והחשוב ביותר שנימצא תחת הרי השומרון הרי יהודה והגלבוע.
כמו כן הזרמת של מי ביוב לנהר הירדן שהיום הוא נהר הביוב של ישובי עמק המעיינות וישובי בקעת הירדן.
כאן נכנסים תושבי רותם לתמונה, בניסיון למציאת פתרון למי הביוב עם פגיעה מינימלית בנוף ולשימוש חוזר במים.
רותם הוא ישוב חלוצי בנושאי אקולוגיה ובניה אלטרנטיבית. ברותם יש כמה בתי קבע שנבנו בשיטות בניה אלטרנטיבית (בניה בקש, בניה בקשקל, בניה בשקי אדמה, ובניה מתקדמת תוך שימוש בפתרונות אקולוגים לחיסכון בחשמל ומים).

ההתחלה:

ביום הארוך בשנה 21.6.16 ט"ו סיון תשע"ו.

הגעת מרכיבי המערכת :

ניתן לראות את מיכל ההפרדה ואת מיכל המתכת הגדול שהוא לב המערכת בו מתבצעת פעילות החיידקים האוהבים חמצן והרעבים הדואגים לחיסול כל דבר שהוא לא מים.

התקנת המערכת לטיהור שפכים אצלו בבוסתן הגן:

המערכת מחוברת ומתחילה להתמלא

עדכון מהשטח : כ"ב סיוון תשע"ו 29.6.16 היום האחר הצהריים חובר המפוח לחשמל והחל לפעול , רעש חרישי של שריקה המומה בוקע מהמפוח. קולות פכפוך מים קלים נשמעים מעמערכת אנחנו ובעיקר העצים בבוסתן הגן בהמתנה דרוכה ליציאת המים המטוהרים כנראה שזה יקח קצת זמן, בינתיים נישאר לכסות את שארית האדמה סביב המערכת אחרי שראינו שאין נזילות ולחבר סופית את החבית והמשאבה ביציאה מהמערכת.

עדכון לכ"ג סיוון 29.6.16 בבוקר החבית מלאה במים הם קצת חומים אין ריח לא נעים (כשאוכלוסיית החיידקים תתפתח על המצה במיכל הגדול (זה כנראה ייקח שבוע שבועיים) איכות המים תעלה. אז נעשה גם בדיקות לאיכות המים. אז בבוקר הזדרזתי לחבר את המשאבה לסדר את צינורות הטפטוף הפגועים עקב עבודת הטרקטור לפחות באופן זמני, בהמשך נסדר ונחלק את מערכת ההשקיה לכמה חלקים 2 או 3 עם ברזים לפתיחה וסגירה של חלקים לפי הצורך לפיזור וויסות טוב יותר של המים (יש לנו בבוסתן – הגן יותר מ 50 עצים, עצי פרי מזני שונים, עצי תועלת, עצים לרפואה כמו כן עוד כמה עשרות שיחים).  לקראת הצהריים המשאבה הטבולה מתחילה לפעול ומים פורצים מהטפטפות לרוויה, לשמחת עצי ושחי הגן והאמת שגם לשמחתנו.

2016-06-29_10.58.02

המשאבה הטבולה בפעולה

 

ואז בשיר ישן פצחו כולם: רן קילוח בצינור, צינורות ‟ עורקי הנגב (הבקעה), זה דרכו של המזמור, מן הברז אל הרגב יעלו מימי תהום. משאבה אומרת לחם!  נגב, נגב (בקעת הירדן), מה מיום? נגב (הבקעה), ממטרות עליך! סובי, סובי, ממטרה, הי! סובי, סובי, ממטרה, לפזר פניני אורה, סובי והתיזי מים! עץ יריע בשדרה, אדמה תיתן פריה באין גשם משמיים.

עדכון ממערכת הביוב האלטרנטיבי י"ח תמוז תשע"ו   24.7.16

המים  היוצאים מהמערכת עדיין לא צלולים לגמרי, אך הצבע שלהם מתקרב להיות צלול. כמו כן כמעט ואין ריח שמזכיר מאיפה באו המים.

עצי וצמחי הבוסתן – גן רובם מגיבים היטב למים. כמה עצים קיבלו קצת שוק כנאה מרמת המליחות, הזרחניים והאוריאה במים. רשימת העצים שמראים קצת קושי: שסק,תאנה מסוג הפנינה השחורה,תאנה נצרתית (תאנה מסוג אליפלט לא מראה סימני צריבה , אפילו להפך נראה שטוב לה) בחלר בזני  המורינגות בעיקר מסוג רותמי ועין גדי יש סימני מועקה קלים (למורינגה המכונפת שלום), כסיית האבוב בעלים חסר כלורופיל או במילים אחרות הצהיבו קלות, בכמה מעצי הפאולינה יש סימני צריבה על חלק מהעלים כמו כן בעץ הצימוקים היפני, בפטל האוסנה, ובעץ הקינסטלהוספתי קצת דשן 20 20 20 וברזל כמו כן פחם (אפר מדורות) ויש שיפור ניכר במצב.

ומצד שני רוב העצים לא הראו סמני קושי ואפילו הראו סימני לבלוב למרות עונת השנה החמה (בלשון המעטה) רשימה חלקית של העצים והשיחים בבוסתן – הגן : עץ הנקניקים (קיגליה מנוצה ) , אזדרכת עגולה, עצי תות שונים, משמש, פסיפלורה, גויאבה תותית , פיג'ואה, פטאיה, פפאיה, דובדבן הג'בוטיקבה, תפוז אדום, קלמנטינה מיכל, תפוז טבורי, זיתים ברנע ופיקואל, טויה (דמוי הברוש הלימוני), ער אציל, דקל וושינגטוניה, בוהיניה לבננה, כליל החורש, אתרוג תמני, לימון, אשכולית אדומה, פומלית אדומה, אילנתה בלוטית, כמה סוגי רימונים, פיקוס תאילנדי, פלפלון דמוי אלה, עץ שעועית הגלידה, שיטה מכחילה, שיטה בכות, פיקוס בנימינה, לימון ננסי, קומקוואט (תפוז סיני), אלבציה צהובה, אנונה, גפן איזבלה, במבוק, תאנה מסוג אליפלט, דקל התמר, פיטנגו, כמו כן שיחי מרווה רפואית, לוונדר, רוזמרין, לגרסטרמיה הודית, צפצפה, גת אתיופית, מכנף נאה, ברכיכיטון , גוג'י ברי, ברוש מצוי צריפי, תפוח ענה, קובו (קקטוס גבוה). וכמה שיחים רב שנתיים שגם הם מחוברים לאותה השקיה : הדס, ציפור גן עדן, פטראה משתרגת (מטפס),כמרופס  נמוך (דקל ננסי), שיטה סלילנית, עשב לימון, עדעד כחול, פלקטרנתוס מסריח, קובו (קקטוס גבוה), אפטניה לבובה (סוקולנט משתרע), לנטנה שיחית, לנטנה לילכית, דובדבן היהודי שלפח (שיח מתחדש בחורף פרי אכיל), חוטמית תרבותית, אלוורה, שעועית לבלב (רב שנתי), רפואית, היביסקוס, זוטה לבנה, אורגנו, אזוב מצוי, בוגנוויליה 'מיני-תאי', איריס גרמני, חמנית הפקעות, קנה הודי…

 

ההמשך יבוא..

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: