המורינגה עץ הפלאים או העץ הנדיב

"והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה" (יחזקל מז,יב).

המורינגה המכנפת הוא קרובת משפחה של המורינגה הרותמית הגדלה בטבע בעיקר באיזור עין גדי.

המורינגה המכונפת הוא עץ בעל שימושים רבים היכול להגיע עד 10 מטר תוך זמן קצר .

מקורו  לרגלי הרי ההימליה בצפון – מערב הודו. כיום הוא מגדלים אותו במקומות רבים בעולם אפריקה, פיליפינים (עובדים פליפינים הביאו אותו לארץ לשימושם הפרטי ומכאן עוברת המורינגה לחלקות מחקר ולגידול חקלאי) דרום אמריקה,אסיה ועוד.

לעץ על כל מרכיביו יש שימושים רבים, בתזונה , ברפואה, לטיהור וניקוי מים, שימוש בגזע לכלונסאות (בגלל גידולו המהיר).

התרמילים הירוקים והארוכים משמשים כירק למאכל בדומה לשעועית ירוקה.

בזרעים שהבשילו משתמשים בדומה לאפונה, חיים או קלויים, הזרעים משמשים גם כמזון עשיר ביותר לעופות ולחיות משק אחרות (עיזים, כבשים, פרות).

השמן המופק מהזרעים משמש לטיגון ביתי, ולתעשית הסבון והקוסמטיקה. ה"עוגה" (החומר הנשאר אחרי מיצוי השמן)משמש לדישון וטיהור מים ממוצקים.

העלים מזינים מאד ומשמשים טריים או מבושלים,לתזונה, או כאבקה יבשה לתוספת לתבשילים וסלטים.

הפרחים המבושלים נחשבים למעדן וטעמם כטעם פטריות.

לשורש טעם של חזרת.

מורינגה סופרמרקט בעץ אחד –  תארו לעצמכם עץ בחצר האחורית שלכם שיספק את רוב  הצרכים התזונתיים שלכם , לתאר את המים  שלכם, ולדאוג לרפואה שלכם. המורינגה יכולה לטהר מים מלוכלכים, ולהאכיל את הרעבים.
מחסור במי שתייה הוא אחד האיומים הבריאותיים הגדולים ביותר בעולם. זרעי מורינגה יכולים להפוך מים מלוכלכים למים מטוהרים ונקיים יותר, מבחינה כלכלית זול יותר מכימיקלים מיובאים. תכונות מרפאות: מורינגה יכולה להיות יעילה נגד דלקות עור, בהורדת רמות סוכר בדם, הפחתת נפיחות, ריפוי כיבי קיבה, להוריד לחץ דם ואפילו מרגיע את מערכת העצבים. 

המורינגה יעילה כדשן לצמחים אחרים ומזון עשיר לבעלי חיים. זה אחד מהעצים השימושיים ביותר בעולם. עם כל היתרונות האלה, מה אנחנו מחכים?מורינגה היא אולי הפתרון הטוב ביותר לבעיית  תת תזונה!
אנחנו מודעים היטב למחסור החמור למזון והבעיות הסביבתיות הגדולות ברחבי העולם. עץ המורינגה נותן לנו אפשרות לתרום לפתרון של בעיות אלה.

שמן מורינגה משמש באופן מסורתי לבישול ושימוש במזון וקוסמטיקה .לשמן  מורינגה יש ערך קוסמטי עצום הוא ומשמש לטיפול בגוף, ובטיפול בשיער כמו קרם לחות ומרכך עור.שמן מורינגה בעל תכונות מזינות ומרככות מעניקות לו יתרונות לשימוש במוצרי טיפוח עור ושיער.שמן מורינגה שימושי בהסרת לכלוך ולשיער הוא תכשיר ניקוי טבעי יעיל.  פשוט להרטיב את השיער ולעסות  לתוך קרקפת את השמן ולשטוף הוא  מנקה ביעילות ומוסיף לחות  לעור הקרקפת.כמויות קטנות של שמן מורינגה יכולות לספק תזונה מגוונת ומזינה יותר.שמן מורינגה עשיר בויטמיני A, C וחומצות שומן בלתי רוויות. שמן מורינגה מכיל תכונות אנטיספטיות ואנטי דלקתיות, המסייעים לרפא בעיות  עור קלות כגון חתכים, חבלות, כוויות, עקיצות חרקים, פריחות ושריטות במהירות.שמן מורינגה הוא מקור מרוכז של אנרגית במזון.

זרעי מורינגה המרוסקים מסוגלים לטהר מים כדי שיתאימו לשימוש ביתי ולהפחית את ריכוז החיידקים במים שהופכים אותום לבטוחים  לשתייה.

איור 1: מים מלוכלכים.  איור 2:ה לכלוך שקע לתחתית האיור 3: מים נקיים לאחר שעה אחת

באמצעות זרעי מורינגה אנשים כבר לא יהיו תלויים באמצעים יקרים לטיהור מים. שמקורם בתעשיית הכימיקלים. שימוש במורינגה לטיהור מים מחליף כימיקלים כגון האלומיניום וסולפט, שהם מסוכנים לבני אדם והסביבה, והם יקרים.

שיטה פשוטה זו של סינון לא רק מפחיתה זיהום מהמים, אלא גם מטפלת בחיידקים מזיקים. אבקת זרעי מורינגה מטפלת במוצקים במים השוקעים לתחתית. טיפול זה גם מסיר 90-99% מחיידקים המצויים במים. 

כיצד לטהר את המים עם זרעי מורינגה?
מים ממקורות שונים יהיה צורך בכמויות שונות של אבקת זרעי מורינגה בגלל כמות ואיכות המים השונה. ניסויים עם צנצנת יעזרו במציאת המינון הנכון .

כדי לטהר 20 ליטר מים . צריך להוסיף 2 כפות אבקת זרעי מורינגה לבקבוק קטן עם מים נקיים.

נערו את הבקבוק 5 דקות.

ערבבו את המים במהירות 2 דקות ואחרי כן ערבוב איטי במשך 10 – 15 דקות.לסנן את המים דרך בד לתוך דלי עם המים המלוכלכים.

תנו למים בדלי לנוח במשך שעה. והמים נקיים. המשקעים שוקעים לתחתית  הדלי.
שפכו את המים דרך בד נקי למיכל לאחסון .


זריעת וגידול מורינגה – הוא צמח אידיאלי לגידול בחצר האחורית שלכם!

מורינגה הוא עץ הגדל במהירות שיכולה להגיע עד 3 מטרים תוך שנה . המורינגה יכולה להגיע לגובה של 12 מטר ויותר , עם ענפים שמוטים.

הוא משגשג באקלים טרופי והסובטרופיים, נותן פרות ופרחים ללא הרף. עם זאת עץ המורינגה גדל הכי טוב  באדמה יבשה וחולית. זה הופך אותו לעץ  אידיאלי בתנאים מדבריים למחצה, והוא מספקת מזון וצל.

זריעה של המורינגה – הוראות .

1. מצאו מקום שתוף שמש .

 2. יש לחפור בור בעומק של  30-60 סנטימטר.

 3 . אחרי כן יש למלא את הבור עם האדמה מהחפירה מעורבת בקומפוסט.

 4. זרעו את הזרע בעמוק 1 סנטימטר .

 5 . תנו קצת מים אבל לא יותר מדי, אחרת הזרע עלול להירקב.

 6 . בתוך 1-2 שבועות תראו את הנס צומח מתוך האדמה!

חשוב מאוד לגזום את עץ המורינגה כי הוא גדל מאוד מהר ואז יהיה עץ גבוה ובקצה יהיו כמה עלים ,פרחים ופרות. בדרך כלל גוזמים את עמוד הצימוח הגובה של 1.20 מטר – ל 1.50 מטר , ואחרי  שמתפצלים ענפים חדשים וכשהם מגיעים לחצי מטר (זה קורה מאוד מהר) גוזמים 10 ס"מ מסוף הענף ואז  שוב תהיה התפצלות שגם אותם גוזמים אחרי חצי מטר.
ויש לכם  קצת מורינגה בתזונה שלכם. 

אתם יכול לגדל את המולטי הוויטמין שלכם!

המורינגה המיובשת יכולה  לאזן את הערכים התזונתים שלכם, ניתן לטחון את העלים היבשים לאבקת .

אבקת עלי מורינגה היא תוסף תזונה מעולה וניתן להוסיף לכל תבשיל.

את המורינגה ניתן לצרוך טרי, מבושל או מיובש.

העלים מכילים חומצות אמינו כמות גדולה מאוד של ויטמין C , ויטמין A , ברזל,אשלגן, סידן

           

הערכים התזונתיים שיש בעלי המורינגה המכונפת  יותר סידן מחלב, יותר ויטמין C מתפוז, יותר ברזל מתרד, יותר אשלגן מבננות, יותר חלבון מחלב.

בעלים משתמשים כמולטי ויטמין רב עוצמה, ולטיפול בסכרת, אסטמה, דלקת פרקים, קוליטיס, בעיות עיכול שונות, לחץ דם,  חיזוק המערכת החיסונית , יעיל מאוד בטיפול במחלת הנשיקה,אנמיה,ולטיפול חיצוני בנפיחות וחבורות בעור.

עץ המורינגה גדל מאוד מהר, עץ מזרע יגיע תוך שנה לגובה של יותר מ 2 מטר, ולכן משתמשים בוא גם ליצור כלונסאות לבניה ולגדר.  כגדר חיה כאשר שותלים אותו בצפיפות  כחצי מטר, או כחומר בניה לגדרות אחרי חיתוך נמוך של הגזע (הוא יצמח מחדש  במהירות  ).

  

בתמונות למעלה פירות המורינגה , עץ מורינגה מכונפת, והעץ בין פחות משנה בגינה שלנו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: